Bakırköy Psikolog Görüşme ücretleri

Bir Psikoloğa/Psikoterapiste gitmeye karar verdiniz. Ancak sizi neyin beklediğini bilmiyorsunuz. İnternete baktığınızda çok geniş bir yelpaze de, seans ücretlerinden bahsedildiğini görürsünüz.

İstanbul genelinde psikoterapi ücretleri 2022 yılı itibariyle; minimum 250 tl ile 1500 Tl arasında değişmektedir. Ortalama bireysel terapi ücretleri Bakırköy, Bahçelievler, Şişli, Fatih ve civarında 400 ile 700 Tl arasındadır.

2022yılı itibarı ile Çift Aile ve Cinsel Terapi ücretleri; 600 ile 2000 tl arasında değişmektedir. Söz konusu ücretlere KDV dahildir.

Çocuk ve Ergen Terapisi, Oyun Terapisi ücretleri genellikle 400 ile 600 Tl arasındadır. Bakırköy ve çevresi için geçerlidir.

Söz konusu ücretler 2022 yılı için geçerlidir. Ülkede yaşanan enflasyon, kira artış oranları, asgari ücret ve memur maaş zamları gibi etkenler terapi ücretlerinin artırılmasını zorunlu kılmaktadır. Bu kadar farklı seans ücretleri insanın zihnini karıştırabilir.

Psikolog görüşme/terapi ücretlerinin bu kadar farklı olmasının nedenlerine bakarsak; öncelikle psikoloğun çalıştığı bölge çok önemli olmaktadır. Danışmanlık/Terapi, Tıbbi hizmetlerin toplandığı merkezi yerlerde; psikolog ücretleri minimum 500 tl’nin üzerindedir. Buralarda ofis kiralarının yüksekliği, mesleki tanıtım reklam giderleri, psikolog ücretlerini ciddi anlamda maliyetli yapabilmektedir.  

Psikolog ücretlerini; psikoloğun yetkinlik düzeyi, deneyimi, uyguladığı terapi türü, eğitim durumu doğrudan etkiler.  Klinik psikoloji yüksek lisans eğitimleri, Belirli Terapi Eğitim kurs ve sertifikasyon süreçlerinin maliyetli olması nedeniyle, psikolog ücretleri değişkenlik göstermektedir.

Bireysel Danışmanlık/ Bireysel Terapi eğitimlerine göre; Çift, Aile, Cinsel Terapi eğitimleri terapistler için daha zahmetli, uzun ve pahalı eğitimlerdir. Aynı şekilde; terapi seansları da, bireysel terapilere göre daha zorlayıcıdır. İlişki ağlarının karmaşıklığı, terapistlerin yönetme, berraklaştırma ve değişim yaratmak için daha çok çaba harcamalarına neden olur.

Uzun süreli, değişim, dönüşüm odaklı terapilerde, ücretlendirme yüz yüze görüşmelerde ele alınan bir konudur. Bu tür durumlarda psikologdan indirim talep edilebilir.

Bazı merkezler ve psikologlar; danışanlara ödeme kolaylığı sağlamak için paket programlar oluşturmaktadır. Görüşme paketi satın alınması sonucu hem indirim sağlanmakta hem de, danışanın, değişim, iyileşme için gereken asgari süre terapiye devam etmesi garanti edilmektedir. Özellikle Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) Cinsel Terapi, EMDR Terapisi, Çocuklara yönelik terapilerde paket görüşme ücretleri işe yaramaktadır.

Bir psikoloğa başvurduğunuzda, ilk görüşmelerde ücretlerde indirim yapılmayabilir. Buradaki amaç; danışanın terapi, değişim için motivasyonunun kalıcı olup olmadığını anlamaktır. İlk 3 görüşme indirim yapılmazken, eğer düzenli olarak devam edilmeye karar verilmişse, düzenli görüşmeler yapılması gerekiyorsa, o zaman psikoloğunuzla ücret ve indirim konusunu konuşabilirsiniz. Dinamik ekolde ve kendi ofislerinde çalışan psikologlar, görüşme ücretlerini danışanlarıyla konuşurlar. Genellikle sürdürülebilir bir görüşme ücreti ve görüşme kuralları saptayabilirler.

 

Covit 19 nedeniyle Online Terapi, Çevrim İçi Terapi yaygınlaşmıştır. Online terapi ile yüz yüze terapi kuralları aynıdır. Süre, görüşme sıklığı, terapi uygulamaları değişmez. Çoğunlukla terapi ücretleri de değişmez. Ancak günümüzde sadece online hizmet veren kurumlar ve şahıslar söz konusudur. Online platformlarda 30 dk ya da 45 dk, 1 saat gibi farklı seçenekler sunulmaktadır. Önceden kararlaştırılan, belirli sıklıkta görüşmelerden ziyade ihtiyaca yönelik danışmanlık hizmetinden söz edilebilir.

 

Çift Aile Ve Cinsel Terapi Ücretleri neden farklıdır?

Söz konusu alanlar ayrı birer uzmanlık ve ek eğitim gerektiren, bireysel terapiye oranla daha yorucu olabilen hizmet alanlarıdır.

 

Bakırköy EMDR Terapisi Ücretleri Nedir?

EMDR Terapisi ücretleri bireysel terapi ücretleri ile aynıdır. Yine süre olarak 50 Dk ‘dır. Ancak danışan ve EMDR Terapisti çalışılacak konuya göre farklı süreleri kullanabilir. Genellikle 75 dk ya da 1,5 saatlik görüşmeler, anı işleme için uygulanmaktadır. Ücretler süreye göre değişkenlik gösterir.

 

Psikiyatrist Ücretleri Ne Kadar?

Ortalama olarak özel muayenehane ücretleri 2022 için; minimum 600 Tl ile 2500 Tl arasında değişmektedir. Uzmanlık alanı ve akademik unvan ücretlerde etkilidir. Ayrıca Psikiyatri Dal Merkezlerindeki uygulamalar da farklıdır. SGK katkı payı olarak ek ödeme alınmaktadır.

 

 

 

 Bilgi ve randevu

WhatsApp

0544 570 21 26

0212 570 21 26

 

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller www.elikapsikoloji.com sitesine ve site sahibi Meryem Gül Eren aittir. copyright © 2015 - 2024 - Sayaç : 170408
Bu sitede yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için kullanılamaz.