Bakırköy Psikolog Görüşme ücretleri

Bir Psikoloğa/Psikoterapiste gitmeye karar verdiniz. Ancak sizi neyin beklediğini bilmiyorsunuz. İnternete baktığınızda çok geniş bir yelpaze de, seans ücretlerinden bahsedildiğini görürsünüz. 50 tl den başlayan 400 tl ye kadar uzanan seans ücretleri insanın zihnini karıştırabilir.

Psikolog görüşme/terapi ücretlerinin bu kadar farklı olmasının nedenlerine bakarsak; öncelikle psikoloğun çalıştığı bölge çok önemli olmaktadır. Danışmanlık/Terapi, Tıbbi hizmetlerin toplandığı merkezi yerlerde; psikolog ücretleri 300 tl’nin üzerindedir. Buralarda ofis kiralarının yüksekliği, mesleki tanıtım reklam giderleri, psikolog ücretlerini ciddi anlamda maliyetli yapabilmektedir. 

Danışmanlık ofisi/ Psikiyatri dal merkezi, hastane gibi yerlerde psikolog seans ücretleri 100- 250 tl arasında değişmektedir.

Online terapilerdeki maliyet biraz daha farklıdır.50 Tl ile -200 tl arasında değişiklik gösterebilir.

Psikolog ücretlerini; psikoloğun yetkinlik düzeyi, deneyimi, uyguladığı terapi türü, eğitim durumu doğrudan etkiler.  Klinik psikoloji yüksek lisans eğitimleri, Belirli Terapi Eğitim kurs ve sertifikasyon süreçlerinin maliyetli olması nedeniyle, psikolog ücretleri değişkenlik göstermektedir.

Bireysel Danışmanlık/ Bireysel Terapi eğitimlerine göre; Çift, Aile, Cinsel Terapi eğitimleri terapistler için daha zahmetli, uzun ve pahalı eğitimlerdir. Aynı şekilde; terapi seansları da, bireysel terapilere göre daha zorlayıcıdır. İlişki ağlarının karmaşıklığı, terapistlerin yönetme, berraklaştırma ve değişim yaratmak için daha çok çaba harcamalarına neden olur.

Uzun süreli, değişim, dönüşüm odaklı terapilerde, ücretlendirme yüz yüze görüşmelerde ele alınan bir konudur. Bu tür durumlarda psikologdan indirim talep edilebilir.

Bazı merkezler ve psikologlar; danışanlara ödeme kolaylığı sağlamak için paket programlar oluşturmaktadır. Görüşme paketi satın alınması sonucu hem indirim sağlanmakta hem de, danışanın, değişim, iyileşme için gereken asgari süre terapiye devam etmesi garanti edilmektedir. Özellikle Bilişsel Davranışçı Terapi, Cinsel Terapi, Emdr Terapisi, Çocuklara yönelik terapilerde paket görüşme ücretleri işe yaramaktadır.

Bir psikoloğa başvurduğunuzda, ilk görüşmelerde ücretlerde indirim yapılmayabilir. Buradaki amaç; danışanın terapi, değişim için motivasyonunun kalıcı olup olmadığını anlamaktır. İlk 3 görüşme indirim yapılmazken, eğer düzenli olarak devam edilmeye karar verilmişse, düzenli görüşmeler yapılması gerekiyorsa, o zaman psikoloğunuzla ücret ve indirim konusunu konuşabilirsiniz. Dinamik ekolde ve kendi ofislerinde çalışan psikologlar, görüşme ücretlerini danışanlarıyla konuşurlar. Genellikle sürdürülebilir bir görüşme ücreti ve görüşme kuralları saptayabilirler.

 Bilgi ve randevu

WatsApp

0544 570 21 26

0212 570 21 26

 

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller www.elikapsikoloji.com sitesine ve site sahibi Meryem Gül Eren aittir. copyright © 2015 - 2022 - Sayaç : 57411
Bu sitede yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için kullanılamaz.