Çocuklar ve Aileler İçin Fim Önerileri

Filmlerdeki her sahne, her iddia size uygun olmayabilir. Doğru olmayabilir. Filmler, çocuk eğitimindeki yanlışlıklara yönelik eleştiriler içerebilir. Temel amaç; çocuklara, çocukluğa, onların düşünme ve yaşama biçimine dair yeni bilgiler, gözlemler elde etmeye hizmet etmektir.

Burada tanıtımı yapılan filmlerdeki her şeyin onaylandığı düşünülmemelidir. Eleştirel yönden de bakılmalıdır. Bazen neyin, niye yapılmaması gerektiği gösterilmektedir. Bazen başka türlü de var olunabileceğinin altı çizilmektedir. Tanıtımı yapılan filmlerdeki aile ve toplum değerleri kendi değerlerimizle çelişebilir.

Ailecek izlenebilecek filmler olsa da, önce kendiniz izleyip, daha sonra çocuklarınızla izlemek ve gerekirse bu konuda konuşmak önerilir. Onaylanan ve onaylanmayanlar üzerinde tartışılabilir.

Baba (Pedar)

Tür: Dram, Aile, Çocuk 1996 İran Yapımı

İran sinemasının önemli eserlerinden biri olan bu filmde; üvey baba ve bir erkek çocuğun hikayesi anlatılır. Annesine ve 3 kız kardeşine kendisinin bakabileceğini düşünmektedir.

Babası öldüğü için çalışmak için şehre giden 14 yaşındaki Mehrullah, izin için geldiğinde, annesini bir jandarma ile evlenmiş bulur. Annesinin evlendiği adamı bir türlü kabullenemez.  Öylesine bir inatla reddeder ki, başını derde sokar. Annesinin evlendiği adamı babalığa kabul edebilmesi için, uzun ve zorlu bir mücadele gerekecektir. Babalık, öyle kolay sağlanan bir kurum değildir. İkisi de ciddi bir sınavdan geçecektir.

Babam ve Oğlum

2006 En iyi Film, en iyi yönetmen, en iyi erkek, en iyi kadın, en iyi senaryo dallarında ödül alan film, diğer alanlarda da çok sayıda ödüle sahiptir.

12 Eylül darbesi pek çok aileyi parçalamış, derin sarsıntılara sebep olmuştur. Aile geleneklerine sahip çıkan bir oğul, babası, kendi oğlu arasında geçer hikaye. Geçmişle hesaplaşmak, yaraları sarmak, yeniden aile olup, bağlanmak kolay olmayacaktır. Ama deneye değer. Ailecek izlenebilecek bazen güldüren, bazen ağlatan dokunaklı bir eser.

Benim Dünyam

2013 Türkiye Yönetmen: Uğur Yücel

Oyuncular: Beren Saat, Uğur Yücel, Ayça Bingöl

İnsanın fiziksel engellere rağmen eğitilebileceğinin, kendini gerçekleştirebileceğinin örneği sergileniyor filmde. Doğa yaratıcı ise insan da ondan aldığı yaratıcılığı devam ettirebiliyor. Ailecek izlenecek bir eser.  Eğitici konumundaki Uğur Yücel’in canlandırdığı karakterin şiddet içeren davranışlarına dikkat etmek gereklidir. Özellikle çocuklarla birlikte izleniyorsa, çocuklara bunun yanlış olduğu anlatılmalıdır. Her ne adına olursa olsun şiddet içeren davranışlar eğitim adına da olsa kabul edilemez.

Ters Yüz ( İnside Out)

Tür: Animasyon, Komedi, Aile

Yönetmen: Pete Docter

Ailecek izlenebilecek bu filmde anlaşılması, anlatılması zor olan pek çok durum, kolayca anlaşılabilir hale getirilmiş. Çocukların içsel dünyasını yetişkinlerin anlamasına yardımcı oluyor. Duygular, düşünceler zihinsel faaliyetlerin hepsi bir bütün olarak ruhsal hayatımızı yaratır. Duyguları taşıyacak, bilince girmelerini sağlayacak “düşünce trenleri” bulunur. Çocukluğun yaşantılarının nasıl çekirdek anılar halinde saklandığını anlatır bize. Duygularımızın gücünü gözler önüne serer. Özellikle çocukların içlerinde olan biten yaşantılara anlam verebilmelerine yardımcı olabilecek bir yapım olduğu söylenebilir.

İstenmeyen, acı verici anıların nasıl bilinç dışına sürgüne yollandığı, ortaya çıkmalarının nasıl engellediği etkileyici sahnelerle anlatılıyor. Zihindeki düzenlemeler, “dürüstlük adası, aile adası, eğlence adası…” gibi, içselleştirmeler çok güzel canlandırılmış. Çocukların üstesinden gelemeyip zorlandıkları yaşantılar karşısındaki zihinsel yıkım, sarsıntılar da animasyon olarak çok iyi görselleştirilmiş. 

Serçelerin şarkısı (Avaze Gonjeshk-ha)

Tür: Dram, Komedi  2008 de Berlin Film Festivalinde En İyi Erkek Oyuncu Ödülüne sahip bir eser.

Aksilikler bazen insan hayatının yönünü değiştiriverir. Çalıştığı çiftlikteki bir aksilik sonucu işten kovulan aile babası, kızının işitme cihazını tamir ettirmek için şehre gider. Büyük şehirlerin büyüleyici hızının içine çekiliverir. Aksilikler her zaman olumsuz olacak değil ya, bazen de olumlu olabilir.

Sevgiyi, paylaşmayı, küçük mütevazi mutlulukları, çocukların anne baba ve doğayla olan etkileşimlerini izlemek açısından önerilir. Aile olmak, hayal kurmak, hayallerin peşinden yılmadan koşmak, iyiliğe inanmak, umut edebilmek… İnsanın içi ısınıyor.

 Merhaba Dünyalı (Martian Child)

Tür: Komedi, Dram

Anne babasını kaybeden bir çocuk, kendini, bir karton kutunun içine girerek koruyabilir mi? Çocuğun hayal dünyası ve gerçekliği farklı algılayışı nedeniyle kutunun içine girerek kendini tehlikelerden koruması mümkündür. Kendini uzaylı olarak algılar. Bir yetişkin ile kurulan güvenli bağlar sayesinde kutusundan çıkacaktır. Daha doğrusu ruhsal olarak bir doğum gerçekleşecektir. Ancak yetişkinlerin dünyasında da sıkıntılar vardır. Sosyal Hizmetler hayatı kolaylaştırmak yerine bazen zorlaştırabilir de.

Beyaz Balon (The White Baloon)

Tür: Dram, Aile, Çocuk

Bir balık uğruna bir çocuğun başına neler gelebilir? Raziye adlı bir kız çocuğu sokakta annesi ile dolaşırken bir balık görür. Bu balık, evdeki balıktan daha büyük ve güzeldir. Çocuklar için hep böyle değil midir? Dışardaki, komşudaki hep daha ilginçtir. Anadolu’da bir söz vardır. “Tok evin aç kedisi” Küçük kızın evinde de balık vardır. Ama daha zayıftır. Daha küçüktür.

Daha büyük gördüğü almak için satıcıya gider. İstediği balığı gösterir. Ama elindeki akvaryuma konulduğunda balık, gözüne küçük görünür. Satıcı bir de yukardan bakmasını söyler. Büyüklük konusunda, nereden ve nasıl baktığının önemli olduğunu düşündürür insana.

“Yabancılarla konuşma” hemen hepimizin çocuklara ilk öğretmeye çalıştığımız bir şeydir. Küçük kız, bu öğüdü bilmesine rağmen, merakına yenilir. Hem de korkusuna rağmen. Evet, yabancılara güvenmemeliyiz, bir yere kadar doğrudur. Ama gerektiğinde yardım istemeyecek miyiz? Küçük kız annesinden ayrı kaldığı süre içinde, o güne kadar öğrendiklerini adeta test ediyor.

Büyük Balık (Big Fish)

Tür: Fantastik Drama, Aile

Masal gibi bir film… Sürekli hikaye anlatan bir adam… ”İnsan sürekli hikaye anlatırsa, kendisi de bir hikaye olur.”

Yaşlı bir adam ve onun oğlu. Adamın anlattığı hikaye-masallardan oğlu sıkılmıştır. Dinlemez. İnanmaz. Suçlar babasını. Onun bencil olduğuna, yalanlar söylediğine,  her şeyi abarttığına inanmıştır. Neyin gerçek neyin sahte olduğunu, aslında babasını tanımadığını söyler.

Babasının masalları vardır.” Bazı balıklar yakalanamaz. Büyük ve hızlı olduklarından değil. Farklı bir yönleri olduğundan” Babasının inandığı bu masal bizzat kendi hikayesi, hayatıdır.

İnsan hayatı yakalayabilir mi? Ama filmdeki gibi, tutkuları yakalamak, gerçekleştirmek için çalışmak, kendini feda etmek mümkündür. Hayatı nasıl yaşadığımız bizim masalımız olur. Masallar,  aile romansları geleceğe aktarılandır. Nesilleri sımsıkı yakalayıp, hayatta tutandır. Fiziki hayatlar biterken masala dönüşmüş, hikayeleşmiş hayatlar ölümsüzleşir.

Hayata nasıl bakıyor ve neye inanıyorsak, ona dönüşüp, inandığımız şey oluyoruz.

Senaryo, kurgulama, hikaye anlatımı, oyunculuk, müzik ve görüntüler… hepsi çok iyi.

Aile, arkadaşlık, ahde vefa, sadakat, sevgi ve bağlılık, kendi arzularımızı gerçekleştirme sorumluluğu. Yani kendimiz olarak yaşamayı becerip, hayatla vedalaşabilmek… 

İnternetin ortaya çıkması ile unutulan, aile romansları, aile masallarının ne denli önemli olduğunun altını da çizen bir eser. 

Dedemin İnsanları

Film Ege’nin iki yakasına taşıyor seyirciyi. Hem de bir çocuğun gözünden. Küçük bir kasabada yaşayan bir ailenin oğlu ve dedesi aracılığıyla, geçmişe tanıklığa götürüyor izleyiciyi. Mübadele yıllarına ve parçalanan hayatlara…

Aile ilişkileri, geçmişin yeni kuşağa aktarılması, kültürel soy bağlarının yaşatılmasına yönelik çok güzel bir aile hikayesi.

Hachiko: Bir Köpeğin Hikayesi (Hachiko: A Doğ’s Story)

Gerçek bir yaşanmışlıktan yola çıkılarak çekilmiş bir film Hachiko. Bir üniversitede çalışan profesör, küçük bir köpek yavrusu bulur ve onu sahiplenir. Hachiko adını verdiği bu köpek, profesörün geliş gidiş saatlerinde her gün metro çıkışında sahibini bekler. Her sabah sahibini metro çıkışına kadar götürür. Bir gün sahibi gelmez. Kalp krizi geçirip, ölmüştür. Ama Hachiko pes etmez. Her gün aynı saatte ve metro çıkışında sahibini beklemeye devam eder. İnsan ve hayvan ilişkilerinin, sadakatin, vefanın nasıl da vazgeçilmez olduğunu gösterir bizlere.

Şehirlerde yaşayan çocuklar, gençler hayvan sevgisini yeterince tatmadan büyüyorlar. Ailecek izlenebilecek bu filmde, insan hayvan ilişkilerinin sıcaklığı, hayvan sevgisi insanı duygulandıracak boyutta sahneleniyor. Hayvanlar, bizim dilsiz dostlarımız…

Kız kardeşimin Hikayesi (My Sister’s Keeper)

Lösemi olan kızına hayat vermeye çalışan bir anne. Lösemili kızını kurtarmak için yeniden çocuk yapar. Yeni çocuk,  ablasını yaşatmak üzere dünyaya getirilir. İlk yapılan iş, göbek kordonundan alınan kanı kullanmaktır. Yıllar böyle geçerken bir gün organ nakline ihtiyaç duyulur. O güne kadar annesinin isteklerine boyun eğen küçük, sağlıklı kız isyan eder. Kendi hayatı üzerinde kendisi karar vermek ister.

Annesinin gözü hiçbir şeyi görmez. Sonuna kadar uğraşır. İzleyici de duygusal bir karmaşa yaratıyor. Anne mi haklı? Küçük kızı mı? Ölümle pençeleşen ne hissediyor? Bazen öylesine odaklanırız ki bir fikre; kör oluruz. Başka olasılıklar da olabileceğini düşünemeyiz. Bazen de kaybetmeye razı olmak gerektiğini düşündürüyor film.

ailelere öneriler bakırköy, film önerileri bakırköy,dedemin insanları,psikolojik filmler, aileler ve çocukları için öneriler,aile saati

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller www.elikapsikoloji.com sitesine ve site sahibi Meryem Gül Eren aittir. copyright © 2015 - 2021 - Sayaç : 31998
Bu sitede yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için kullanılamaz.