Çocuklar ve Hayal Kurmak

Geleneksel öğretmenler, anne babalar hayal kurmanın sadece çocukluğa ait, boş, zaman öldürme aracı olduğuna inanırlar. Hayal kurmak onaylanmayan, değersizleştirilen, küçümsenen bir şeydir.

hayalperest” gibi olumsuz pek çok kelime sözcük dağarcığımızı işgal etmektedir. Hayal kurmak çoğu insan, hayal kurmayı düşünme olarak görmezler.

Psikolog Rebecca McMillan’a göre; düşünceler arasında gezinmek, hayal kurma süreci, yaratıcı düşünme için ”kuluçka evresi” gibidir. Hayal kurabilme yoğun zihinsel beceri gerektiren, yaratıcılık için şart olan bir süreçtir.

2012 yılında yapılan bir araştırma; hayal kurma evresinin çok yoğun bir zihin faaliyeti olduğunu ortaya koyuyor. Hayal kurma sırasında olayların bağlantıları birden bire fark ediliyor. İçgörü denen farkındalık artıyor. İmgeleme becerisi yoğun olarak devreye giriyor. Araştırmalar; yaratıcılık ve hayal kurma esnasında aynı beyin bölgelerinin aktive olduğunu göstermektedir.

Hayal kurmak sadece çocukluğa air bir süreç değildir. Yetişkinlikte de hayal kurabilen insanlar, hayattan daha çok zevk alan, yaratıcı, kendileri ve dünya ile barışık olan kişilerdir. Hayallerin bitmesi demek aslında hayatın bitmesi, her şeyin sıradanlaşması, tatsızlaşması demektir.

 

 

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller www.elikapsikoloji.com sitesine ve site sahibi Meryem Gül Eren aittir. copyright © 2015 - 2022 - Sayaç : 84269
Bu sitede yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için kullanılamaz.