Premenstural Sendrom ve Kadın Psikolojisi

Adet döngüsüne bağlı hormonal değişimler kadın bedeninde, ruhsal, fizyolojik bazı rahatsızlıkların yaşanmasına neden olmaktadır En sık karşılaşılan bedensel yakınmalar; memelerde, karında şişlik ve gerginlik hissidir. Memelerdeki dolgunluk hissine bazen ağrı eşlik edebilir. Genel olarak bütün vücutta ödem ve şişkinlik, ağırlık

Adet döngüsüne bağlı hormonal değişimler kadın bedeninde, ruhsal, fizyolojik bazı rahatsızlıkların yaşanmasına neden olmaktadır En sık karşılaşılan bedensel yakınmalar; memelerde, karında şişlik ve gerginlik hissidir. Memelerdeki dolgunluk hissine bazen ağrı eşlik edebilir. Genel olarak bütün vücutta ödem ve şişkinlik, ağırlık hisleri de görülebilir. Sindirim sisteminde değişiklikler olabilir. Midede şişkinlik, gaz, hazımsızlık, kabızlık sorunlarına rastlanır.

Bazı kadınlarda adet öncesi dönemden başlayarak bazı yiyeceklere karşı hassasiyet, tiksinme, iştahsızlık görülebilmektedir. Bu tür durumlarda özellikle etli, kızartmalı, yağlı yiyeceklere karşı tolerans azalmaktadır. Bazen mide bulantıları ve kusma isteği de ortaya çıkabilmektedir. Tatlı gıdalara yönelik iştahta artış olmaktadır.

Ruhsal düzeyde ise; adet öncesi dönemden başlayarak strese tahammülsüzlük, çabuk sinirlenme, çökkünlük, bunaltı, yorgunluk, unutkanlık gibi belirtilere rastlanmaktadır. Hüzünlü, ağlamaklı, üzüntülü duygu durumlar sıklıkla görülmektedir. Adetten önce ve adet sırasında uyku düzensizlikleri de ortaya çıkabilir. Bazı kadınlarda adet öncesi dönemde cinsel iştahta azalma olurken, bazılarında artış görülebilir.

Söz konusu bedensel ve ruhsal yakınmalar genellikle adetin başlaması ile azalmakta, adet bitiminde de kaybolmaktadır. İncelemelere göre, kadınların % 30 kadarında “Adet Öncesi Gerginlik Sendromu” (PMD) görülmektedir.

Adet Öncesi Gerginlik Sendromu İçin Neler Yapılabilir?

Adetten önceki haftadan başlayarak tuz alımını azaltmanın işe yaradığı araştırmalarca da kanıtlanmıştır. Tuz, bedene stres yükleyen bir maddedir.

İki şekilde olumsuz etkisi vardır. Fazladan alınan tuz, vücuttan yararlı bir takım minerallerin ( potasyum) atılmasına neden olur. Potasyum, sinir sistemi için önemli bir maddedir. Azalması gerginliği, sinirliliği artırabilir.

Tuz, kan basıncını, dolayısıyla gerginliği tetikler. Çarpıntı, sinirlilik, çabuk parlamalara zemin hazırlar. Bir diğer yan etkisi de; vücutta su tutulması denilen ödeme yani şişkinlik hissinin artmasına neden olur. Pek çok kadın, adet öncesi ve adet sonrası kiloları arasında farklar olduğunu deneyimlemiştir. Tuzun azaltılması yakınmaların önemli bir kısmını azaltır.

Yaşam alışkanlıklarına egzersizlerin eklenmesi, adet öncesi gerginlik sendromu belirtilerine iyi geldiği araştırmalarca da ispatlanmıştır. Düzenli yürüyüş, yüzme, koşu, plates, yoga vb, etkinlikler önerilmektedir.

Yağlı, kızartmalı, hazır işlenmiş ve etli gıdalar yerine posası yüksek sebze ve meyveler tercih edilmelidir. Bol bol sıvı gıda alınmalıdır.

Stresi artıran insanlardan ve gürültülü, zorlayıcı ortamlardan kaçınılmalıdır.

Söz konusu dönemde, olabildiğince zorlayıcı işlerden kaçınılmalıdır. Kişinin kendine özel vakit ayırması, sevdiği etkinlik ya da aktivitelere yönelmesinde yarar vardır.

Stresle baş etme tekniklerini öğrenerek, kişinin kendi stres seviyesini öğrenmeyi kontrol edebilmesi mümkündür. Bu nedenle; nefes ve derin gevşeme egzersizleri yararlı olmaktadır.

Adet öncesi gerginlik dönemindeki duygu ve düşünceler gözlemlenebilir. Bu dönemdeki duyguların düzenlenmesini öğrenmek için danışmanlık desteğinden faydalanılabilir. Adet öncesi gerginlik döneminde, duygular genellikle taşkın ve yoğundur. Ayrıca kişilerin içsel konuşmaları da genellikle olumsuzdur. Kadınlar kendini işe yaramaz, kirli, pis, arzu edilmez, çirkin bulabilirler. Kendileriyle yaptıkları içsel konuşmalar, depresif ruh halini artırıcı olabilir.

İçsel olarak yapılan konuşmaların niteliğine dikkat etmek, gözlemlemek ve gerekirse bir terapist aracılığıyla, içsel konuşmaları olumlu yönde değiştirmek öğrenilebilir.

Adet Öncesi Gerginlik Sendromunda Tedaviye Gerek Var Mı?

Bazı kadınlar adet öncesi ruhsal yakınmaları çok yoğun ataklar biçiminde yaşamaktadır.

Adetten önceki haftadan başlayarak, adet sonrasına kadar uzun denebilecek bir süre boyunca yorgunluk, gerginlik, aşırı sinirlilik, ağlama krizleri, alınganlık, yoğun çökkünlük, hayattan zevk alamama biçimindeki yakınmalar sorun yaratmaktadır.

Kadının özel yaşamı derin bir şekilde etkilenip, sarsılmaktadır. Beraberinde eşi, çocukları ve iş hayatına yönelik yansımaları artı bir yük getirmektedir.

Adetler çok sancılı olabilmekte, yaşam kalitesi düşmekte, verimliliği azalmaktadır. Kadının işlevselliğini azaltacak düzeydeki yakınmalar söz konusu olduğunda hekime başvurulmalıdır.

Hekimler tarafından bir takım ilaçlar( anti-depresan, yatıştırıcı özellikte ilaçlar) önerilebilmektedir.

 

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller www.elikapsikoloji.com sitesine ve site sahibi Meryem Gül Eren aittir. copyright © 2015 - 2022 - Sayaç : 75202
Bu sitede yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için kullanılamaz.