Blog

Endişelerle Baş Edebilmek İçin...

Endişelerle Baş Edebilmek İçin...

Sürekli endişeli, kaygılı yaşamak insanı güçsüzleştirir. Dikkat, hafıza, muhakeme süreçleri bozulur. Yorgunluk, enerjisizlik, bıkkınlık, motivasyon eksikliği ortaya çıkar.
Obsesif  – Kompulsif Bozukluk (OKB) Nedir?

Obsesif – Kompulsif Bozukluk (OKB) Nedir?

Obsesif – Kompulsif Bozukluk (OKB) toplumun yaklaşık yüzde 2’sini etkileyen, “takıntı hastalığı” gibi isimlerle de bilinen ve çoğu zaman depresyonla birlikte seyreden bir psikolojik rahatsızlıktır.
Depresyon ve Anne Bebek İlişkisi

Depresyon ve Anne Bebek İlişkisi

Depresyon hangi dönemde yaşanırsa yaşansın; sosyal, ilişkisel hayatı olumsuz etkiler.Depresyonda olan, depresif duygu durum yaşayan annelerde; dış dünyaya yönelik ilgi ve istek kaybı çok belirgindir.Yorgunluk, enerjisizlik, uykusuzluk, dikkati toplama, odaklama ve sürdürme güçlüğü fazla olabilir.
 Suçlayıcı İlişkiler

Suçlayıcı İlişkiler

Sağlıklı bir iletişim sürecinin yaşanabilmesi için, etkin dinleme becerilerine sahip olmak gerekir. Etkin dinleme becerisi, karşısındakini ön yargısız, tarafsız bir gözle dinleme ve anlama becerisidir.
Aile İçi İletişimi neler Bozar?

Aile İçi İletişimi neler Bozar?

Aile üyeleri birbirlerine karşı söyleyemedikleri, kendilerini rahatsız eden sorunları, konunun doğrudan muhatabı olmayan kişilerle konuştuklarında neler olur?Halk arasında bilinen adıyla “dertleşme, dedikodu, gıybet”, arkasından konuşma gibi davranışlar, aile içi ilişkileri olumsuz yönde etkiler.
Evlilik Dışı ilişki Sorunları

Evlilik Dışı ilişki Sorunları

Kadın erkek ilişkilerinde, çiftlerin paylaştıkları ortak, yapılandırıcı bazı sırları vardır. Üçüncüye kapalı olan sırlar, çiftin mahremiyetini korur. Bazı sırlar da vardır ki; ilişkileri kemirir. Sadakatsizliğe yönelik sırlar bunlardan biridir.
Öfke Yönetimi

Öfke Yönetimi

“Duygu ve akıl yan yana geldiğinde, her zaman duygu kazanır.” Goethe İnsanın hayatta kalabilmesi için doğanın verdiği iki önemli kaynak vardır. Biri herkesin bildiği üzere akıl, diğer deyişle mantıktır. İnsanı diğer bütün canlılardan farklı kılar. Hayatın devamlılığı için akıl her adımda bizi aydınlatır. Işık gibidir.
Romantik İlişkiler ve İçine Atmak

Romantik İlişkiler ve İçine Atmak

Yakın ve romantik ilişkilerde duygusal paylaşım, etkileşim içinde olmak, kişilerin birbirlerinin arzu ve gereksinimlerini tanıyarak tatmin etmeye çalışmasına olanak verir. Yakın ilişkilerde bile, bazı insanlar, ihtiyaç ve arzularını sonsuza dek ya da önemli bir rahatsızlık ortaya çıkana kadar bastırma eğilimindedir.
İletişim Sorunları nelerdir?

İletişim Sorunları nelerdir?

İletişim; karşılıklı etkileme ve etkilenme sürecidir. İnsanlar birbirlerini iyi ya da kötü yönde etkileme gücündedir. Etkileme olumlu yönde ise yakınlığı yaratır. Eğer kötü etkilenme, etkileme yaşanıyorsa, ilişkilerde uzaklığa sebep olur.
Depresyon ve Egzersiz

Depresyon ve Egzersiz

Depresyon, kendimize ve başkalarına yönelik değeri, saygı ve güveni kemirir. Kendimize olan inancımızı zayıflatır. Yapmayı istediğimiz çok küçük işler bile, gözümüzde çok büyür. Abartılı olarak algılarız.
Olumsuz İçsel Konuşma

Olumsuz İçsel Konuşma

“Artık dibe vurdum, hiçbir şeyi beceremiyorum. Kimse beni sevmiyor. İşe yaramaz birisiyim. Hayatın tadı yok. Hiç bir şeyden zevk almıyorum. Halim, enerjim, gücüm yok. Başarmaya hırsım ve umudum da yok.
Sosyal Destek ve Ruh Sağlığı

Sosyal Destek ve Ruh Sağlığı

Sosyal ilişki ve etkileşimler stres ve depresyona karşı koruyucudur.Kişisel gelişim, kendi olmak, özgürlük, bağımsızlık gibi kavramlara yönelik aşırı vurgu günümüz insanını yalnızlaştırdı. Kendimiz olmak, daha çok yalıtılmak, daha çok yalnızlık, acı, terk edilmişlik olarak karşımıza çıkıyor artık.
Egzersiz ve Beyin

Egzersiz ve Beyin

Beynimiz; bedenimizi iki ana sistem sayesinde yönetir ve yaşatır. Biri sempatik denilen yaşamı korumaya, tehlikelerden kaçmaya hizmet eden, kalp çarpıntısı, gerginlik, kan basıncında yükselme, terleme, ağız kuruluğu, vb, ile kendini gösterir. Kaygı bozuklukları, panik atak ya da hayata yönelik tehdit durumlarında bu sistem beden
Sigara Bağımlılığı

Sigara Bağımlılığı

Sigara bağımlılığı bütün dünyadaki en yaygın bağımlılık türüdür. Rahatlıkla bulunabilen bir madde oluşu, kullanımını da çok yaygınlaştırmıştır. Önceleri, sigaranın içinde bulunan Nikotinin ciddi bağımlılık yapmadığına inanılıyordu.
Kadın Psikolojisi  ve Adet Öncesi Gerginlik Sendromu

Kadın Psikolojisi ve Adet Öncesi Gerginlik Sendromu

Adet döngüsüne bağlı hormonal değişimler kadın bedeninde, ruhsal, fizyolojik bazı rahatsızlıkların yaşanmasına neden olmaktadır En sık karşılaşılan bedensel yakınmalar; memelerde, karında şişlik ve gerginlik hissidir. Memelerdeki dolgunluk hissine bazen ağrı eşlik edebilir. Genel olarak bütün vücutta ödem ve şişkinlik, ağırlık
 Aile Terapisi Kullanım alanları

Aile Terapisi Kullanım alanları

Aile Terapileri; bireylerin hayatının her dönemini kapsayan sorunlarda etkili olarak kullanılabilmektedir. Hayatın belli bir dönemine değil, tamamına odaklanılmaktadır.
Depresyon Belirtileri Nelerdir

Depresyon Belirtileri Nelerdir

Belirtilere Çoğunlukla EVET Diyorsanız Dikkat Edin
Hayal Kurmak

Hayal Kurmak

Geleneksel öğretmenler, anne babalar hayal kurmanın sadece çocukluğa ait, boş, zaman öldürme aracı olduğuna inanırlar. Hayal kurmak onaylanmayan, değersizleştirilen, küçümsenen bir şeydir.
Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller www.elikapsikoloji.com sitesine ve site sahibi Meryem Gül Eren aittir. copyright © 2015 - 2024 - Sayaç : 10608
Bu sitede yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için kullanılamaz.